2011. október 31., hétfő

"Dörzsöld le a hátamról a rozsdát!"

A próbafolyamat során elérkeztünk az első felvonás végéhez. A két lókötő, Rumini és Balikó mellett már színen van a női főszereplő, Csincsili, és ma már a pillangókkal is számolni kellett.


A múlt bejegyzésben a verekedés miatt azt gondolhatták, akciódarab készül a Nagyszínpadon. Akkor is igyekeztem megnyugtatni mindenkit, és most is így teszek: igen, ez még mindig gyerekdarab! Annak ellenére, hogy a mai rendezői instrukciók is kétségbe vonhatnák ennek valóságtartalmát.

Az első felvonás végéhez közeledve ugyanis Szélkirálynő elér Ferrit-sziget közelébe, ahol az elvarázsolt szigetlakók hatalmas pillangókként közelednek a fedélzethez. Méhes László előbb Alien említésével próbálta instruálni a színészeket, majd félelmetes pillangókat emlegetett a nagyobb átélés elérése érdekében. Szerencsére azonban a Berg Judit által megálmodott darabban szó sincs félelmetes lepkékről!
Amíg Berg Judit mosolyogva nézi a próbát, nincs mitől tartani
Nem ez volt azonban az egyetlen olyan szemléltető kijelentés, ami megkérdőjelezte a korhatár-nélküliséget. 
Csincsili szerepében ma Losonczi Kata próbált, akinek női vonzerejét kellett bevetnie a színpadon annak érdekében, hogy Balikó még inkább belehabarodjon. A rendező utasítása szerint "van benne egy olyan, hogy a csípődet aljas módon elfordítod", aminek hatására a színen lévő férfi szereplők olyan viselkedést produkálnak, "mint a tisztáson küzdő bikák".
Nos, lehet, hogy mégis csak át kéne gondolni a korhatár-besorolást?

Méhes László, Losonczi Kata, Horváth Illés
Méhes László, Losonczi Kata
Losonczi Kata, Horváth Illés
Méhes László
Losonczi Kata
 Losonczi Kata, Horváth Illés, Gula Péter

 Sipos Imre, Gémes Antos és akadémistáink

Horváth Illés


2011. október 29., szombat

Tömegverekedés a Nagyszínpadon

A mai próbán Gyöngyössy Tamás mozgástanár koordinálásával profi verekedés került a színpadra.

 Mintha nem is gyerekdarab készülne az egész próba a verekedésről szólt. Pavletits Béla és az akadémisták olyan hitelesen adták elő a hanghatásokkal is kísért dulakodást, hogy a nézőtérről valóban úgy tűnik, hogy elcsattannak a pofonok. Persze nem kell megijedni, nyugodtan jöhetnek kicsik is az előadásra, gyerekdarabhoz méltón lett koreografálva a jelenet! Azt a rendezői instrukciót pedig, hogy "ott tartunk, hogy négyüket pofán vágod" nem szabad senkinek félreérteni! Ez még mindig a Rumini című darab próbafolyamata.


Pál András

Pénteken nem volt ilyen szűk körű a próba: új szereplő tűnt fel a színen! 
Szűcs Kinga Losonczi Katával felváltva alakítja majd Csincsili szerepét. A ferritkirály lányának már a színre lépése is kalandos, de minden titkot nem árulhatunk el előre!

Horváth Illés, Szatmári Attila, Szűcs Kinga
Elöl: Szatmári Attila, Szűcs Kinga, Pavletits Béla
Méhes László, Szűcs Kinga, Szatmári Attila

Horváth Illés kísértetjátéka
"Akárhogy is nézem, a mi térképünkön nincs Ferrit-sziget."
(Sipos Imre)


 A kalandok hétfőn folytatódnak!

 

2011. október 27., csütörtök

Színészek a láthatatlanná tévő kalapban

A Rumini-csapat mára kissé megfogyatkozott, de ez senkinek nem szegte kedvét, a megszokott odafigyeléssel zajlott a munka a Nagyszínpadon.


 Méhes László betegsége miatt nem tudott részt venni a mai próbán, ennek ellenére hiába volt a tegnapi megjegyzés  – nem Rizsa lett a főnök. A munkát a rendezőasszisztens, Lévai Ágnes koordinálta, így az eddig felépített jeleneteket vette át a társaság.
Horváth Illés, Pál András, akadémista hallgatók
(háttal Pavletits Béla)
 A hiányzó színészeket akadémisták helyettesítették (így lett Dundi Bandiból csinos, karcsú hölgy), vagy a nézőtérről olvasták a párbeszédeket anélkül, hogy beállt volna valaki a helyükre. Utóbbi helyzetben született a feltételezés, hogy a színészek valójában jelen vannak a színpadon, csak tesztelik a láthatatlanná tévő kalapot. Ha ez valóban így van, a darabnak nézők és színészek között egyaránt a vártnál is nagyobb sikere lesz!

Szatmári Attila és "Dundi Bandi"
Horváth Illés
Gula Péter
Horváth Illés és Szatmári Attila


2011. október 26., szerda

"A Szélkirálynő felszedte a horgonyt, és elindult a Delej-tenger irányába"

Vajon hányan tudják, hogyan zajlik az élet egy hajó fedélzetén? Bizonyára kevesen. Viszont a Szélkirálynőt követve egyre több titokra derül fény!

Rinya, a hajó kotnyeles papagája
 Kihajózás előtt a legénység kap egy szabad estét, hogy feltöltődjön, és felkészüljön a hosszú utazásra. Természetesen a hajó nem maradhat őrizetlenül mire tippelnek, kit osztottak be aznap őrködni?
Horváth Illés, Gula Péter
 Az események előrehaladtával új szereplők jelentek meg a színen: Rizsa, a bandavezér (Pál András) és a bandatagok, akik a legénység távolléte alatt nem kis bonyodalmat okoznak a hajón. A próbán ennél a jelenetnél egy pillanatra megfordultak a szerepek: Pál András kérdésére ("Ezeket a bandatagokat leállíthatom?") a rendező így válaszolt: "Hogyne, te vagy a főnök!" (Az még nem derült ki, hogy a rendező távolmaradása az utolsó húsz percről ennek a felelőtlen kijelentésnek vagy a megfázás miatti rosszullétének tudható-e be.)
A lépcsőn: Pavletits Béla és Pál András
Ki a főnök?!
 A biztos szövegtudás a próbafolyamatnak ebben a stádiumában még nem elvárás. A szövegkönyvre (és a ceruzára) azért is van nagy szükség, mert "ez még nem rendezés, ez még csak KRESZ". Azt, hogy egyes jelenetekben ki hova megy, merre indul, kit kerül meg mind-mind fel kell jegyezni, hogy mindenki biztosan tudja az útvonalát. A mai próba utolsó felvonása a szöveg, a jelek, az útvonalak egyeztetésével telt.
Sipos Imre, Gémes Antos, Pavletits Béla, Gula Péter,
jobbra Akadémiánk színinövendéke

 Szűcs Sándor, Gula Péter
 
Szatmári Attila
A színpadon zajló munka során lassan kirajzolódik az egyes karakterek személyisége is. Mi már tudjuk, mitől retteg Negró, és miért rohant lelkesen Balikó a kikötőbe. Ugye Önök is kíváncsiak rá?
Gémes Antos és az akadémisták
Sipos Imre, akadémista hallgatók
Horváth Illés

 

2011. október 24., hétfő

"Ne spórolj, Szücsi!"

Hétfő délelőtt megkezdődtek a Rumini színpadi munkálatai. A díszlet egyelőre vázlatos, a valódi színpadképet még csak makett jelképezi.
Természetesen ezzel a próbanaplóval nem szeretnénk előre elárulni mindent, ami a darabban szerepel, de azt minden Rumini-rajongó tudja, így itt sem titok, hogy a történet egyik fontos helyszíne a Szélkirálynő nevű hajó. A kezdő színpadkép nem más, mint a fedélzet, ahol az utolsó kimenő előtti rakodás szemtanúi vagyunk. Egyelőre a rakomány is jelképes volt, amivel azonban nem mindenki járt jól: Szűcs Sándor fél órán keresztül tartotta a rá bízott ládát, ami korántsem volt olyan könnyű, mint a többi rakományt jelképező üres papírdoboz.

Méhes László a szövegkönyv fölött,
a színpad előterében a színpadkép makettje

 A rendező elképesztő ötletekkel állt elő, így már az első próbán is egyértelművé vált: a remek történet színpadra állítása a legjobb kezekbe került! Bizonyára az a színésznövendék is így gondolja, aki a következő instrukciót kapta a jelenetéhez: "Vegyél tíz darab szöget a szádba, és lassan potyogtasd kifelé!"

A rendező, az akadémisták és Gémes Antos
 A próbafolyamatnak ebben a stádiumában természetesen még a szöveg is változhat, hiszen a jelenetek színpadra állítása során kiderül, hol hiányzik egy-egy mondat, mi az, amit még megkövetel a jelenet, a rendező elképzelése. Szerencsére a próbán jelen volt az írónő, Berg Judit is, így Méhes László "első kézbe" adhatta kéréseit.

Középen Berg Judit, kezében az elmaradhatatlan tollal
Méhes László munkáját a próbán Fincza Erika is segítette, aki koreográfusként instruálta a  jelenetek résztvevőit. 

 Díszletek és valódi kellékek híján még úgy szárnyalhat a fantáziánk, mintha könyvet olvasnánk: elképzeljük a láthatatlanná tévő kalapot, a kalitkából kotnyeleskedő papagájt vagy a Negróra szívbajt hozó pillangót. Ám azt megálmodni, hogy mindez hogyan jelenik meg a színpadon, korántsem ilyen egyszerű - a rendezőnek bizonyára vannak álmatlan éjszakái. Berg Judit feladta a leckét!

Horváth Illés (Rumini) és Szatmári Attila (Balikó)

Középen Pavletits Béla (Roland/Nudli)

Szűcs Sándor, Horváth Illés, Szatmári Attila, Gula Péter

Balra Sipos Imre (Kapitány), középen Gula Péter (Negró)

Gémes Antos (Dundi Bandi) és az akadémisták

2011. október 21., péntek

Első lépések: olvasópróba, október 21.

"Úgy kell odafordulni a darabhoz, hogy azt a saját gyerekeinknek fogjuk készíteni"

Ma délelőtt a szöveg összeolvasásával megkezdődött a Rumini próbafolyamata.
Berg Judit, a Rumini-könyvek és a darab szerzője ötödik gyermekének nevezi a Ferrit-szigeten játszódó kalandot. A több kiadást megélt, számos iskolában kötelező olvasmányként szereplő kalandregény-sorozat új része az előzőekhez hasonlóan fordulatos, izgalmas kalandokban bővelkedő történetet mesél el. A könyvsorozathoz képest a leghangsúlyosabb különbség az, hogy a színpadon Rumini és barátai nem egér képében jelennek meg. A nagy fülek és az egérfarok elvinné a darab látványvilágát, ezért döntöttek az egér-vonal elhagyása mellett.
Marad azonban rengeteg varázseszköz, melyek hőseink segítségére lesznek: így például a láthatatlanná tévő kalap vagy a vascsöppentő, mely minden vasat képes elolvasztani.
A darabot Méhes László rendezi, aki fontosnak tartja többek között, hogy az előadás  látványvilágában nagyon erős legyen, és hangsúlyozta: a négy hetes próbafolyamat alatt aprólékos, de gyors munkamódszerre lesz szükség ahhoz, hogy december 2-án színpadra kerülhessen a megálmodott darab. A varázseszközök, a csodák, amik megjelennek a történetben, nem különálló dolgok, hanem egytől egyig előreviszik a történetet, szerves részét képezik, sőt feltételezik a további történéseket. A rendező hangsúlyozta: nem szeretné, hogy a Rumini a szokásos gyermekelőadások módján készülne. S hogy mi lesz a végeredmény? Bő egy hónap múlva kiderül!

Gémes Antos
Látványterv
Méhes László, a darab rendezője
Sipos Imre, Benkő Nóra, Szűcs Kinga, Losonczi Kata
Szatmári Attila, Pavletits Béla, Soltész Bözse, Puskás Péter
Pál András
Pál András, Gula Péter, Fillár István
Méhes László, Berg Judit (középen), Divinyi Réka
Szűcs Kinga, Losonczi Kata, Szűcs Sándor, Pál András
Gula Péter, Fillár István és az akadémisták
Gémes Antos, Kubik Anna
Sipos Imre, Benkő Nóra
Kubik Anna